Heti gondolat archívum - 2023. november 27.

2023. 11. 27.

A szelídség hivatása

Ne ítéld el testvéredet, ne nevezd bűnnek gyávaságát, ne hibáztasd vagy ne utasítsd el könnyedég te, aki a szelídségre vagy hivatva! Ebben mutatkozzék meg alázatod, ameddig csak lehetséges. Helyezd magad elé testvéredet, és nem esik bántódásod. Mert ha elítéled és lebecsülöd testvéredet, az azt jelenti, hogy eltávolítod őt Krisztustól és az egyetlen reménytől; azt jelenti, hogy a konkollyal együtt kitéped az elrejtett búzát is, amely talán értékesebb nálad.

Épp ellenkezőleg, vele együtt jobbítsd – szeretettel, szelídséggel, tehát ne úgy, mint egy ellenség vagy egy rideg orvos, aki csak vágni és égetni tud – egyben ítéld meg magadat is, és saját gyengeséged.

Mi van például akkor, ha hályog vagy más akadály miatt nem látod a napvilágot? És akkor, amikor forog veled a világ, mert szédülsz, vagy mikor részeg vagy? Akkor is másokban keresed ennek okát? Sok mindent át kell gondolni és szenvedni, mielőtt valaki bűne felett ítéletet mondunk!

Nazianzi Szent Gergely

<<előző heti gondolat következő heti gondolat>>