Heti gondolat archívum - 2023. október 16.

2023. 10. 16.

Üdvösséghozó párbeszéd

A szent arsi plébánosról mi papok nemcsak a bűnbánat szentségébe vetett kifogyhatatlan bizalmat tanulhatjuk meg, hogy azt újra lelkipásztori működésünk középpontjába helyezzük, hanem az „üdvözítő párbeszéd” módszerét is, amely ahhoz hozzátartozik.

Az arsi plébános más-más módon viszonyult a különféle bűnbánókhoz.

Azok, akik Isten megbocsátása iránti benső és alázatos vággyal járultak gyóntatószékéhez, bátorításra találtak nála, hogy merüljenek el az ”isteni irgalom áradatában”, amely mindent elsodor erejével.(…)

Azoknak a szívében, akik lagymatag és közönyös bűnbánatot tartottak, megbánást ébresztett, arra késztetve őket, hogy saját szemükkel lássák Isten fájdalmát bűneik miatt az őket gyóntató pap arcán.

Azoknak viszont, akik már mélyebb lelki életre vágyakozva és arra készen érkeztek hozzá, föltárta a szeretet mélységeit, s megmutatta nekik, milyen kimondhatatlanul szép Istennel egységben és az ő jelenlétében élni.

XVI. Benedek pápa