Heti gondolat archívum - 2023. június 5.

2023. 06. 05.

Isteni kapcsolatok, emberi kapcsolatok

Abban a pillanatban vagyok a legteljesebben személy, amikor szabadon és tudatosan igent mondok a másikra – akár az életem árán is. Ezt a dinamizmust Jézus a következő szavakkal fejezi ki: „Senkinek sincs nagyobb szeretete annál, mint aki életét adja másokért.” Úgy is mondhatnánk: senki sem annyira „én”, annyira személy, mint az, aki a másik egyedülálló értékének megőrzéséért, magát megtagadva, fölülmúlja önmagát.

Ez az isteni kapcsolatok törvénye, ahogy Jézus kinyilatkoztatta és élte, de egyben – nem is lehetne másként – az emberek társas kapcsolatainak és az élet minden megnyilvánulásának a törvénye is. Jézus segít ennek megértésében: a búzaszem nem önmaga, ha nem hoz kalászt, de csak akkor hoz kalászt, ha bizonyos értelemben meghal. Aztán még hozzáteszi: „Aki meg akarja menteni életét, elveszíti azt, aki kész föláldozni megmenti azt.”

Silvano Cola