Heti gondolat archívum - 2023. március 6.

2023. 03. 06.

A megújulás lendülete

Az egyházias embert (homo ecclesiasticus) mélyen éreinti mindaz, ami megbénítja, elnehezíti, megsebzi a Misztikus Test egészét. (…) Az ilyen ember szenved az Egyházban jelen lévő rossztól. Arra vágyik, hogy az Egyház – és annak minden tagja – legyen tisztább, éljen nagyobb egységben, legyen figyelmesebb az emberek igényeire, aktívabb a tanúságtételben, szenvedélyesebb az igazság szomjazásában, mindenben lelkibb, és ne tegyen annyi engedményt a világnak és a világ hazugságainak. (...)

Anélkül, hogy utópisztikus álmokat táplálna, és anélkül, hogy ne magán kérné ezt elsősorban számon, nem törődik bele abba, hogy Krisztus tanítványai (…) az emberiség nagy áramlatainak szélén tengődjenek. Képes spontán módon meglátni a jót, örülni neki, s mindezt láthatóvá is teszi anélkül, hogy szemet hunyna azon fogyatékosságok és hibák fölött, melyeket egyesek szívesen tagadnának, mások viszont csak megbotránkoznának rajtuk. (…)

Tudatában van annak, hogy sok megújulásra van szükség ahhoz, hogy elkerüljük a baljóslatú újításokat, és hogy megújulás lendülete természetes az Egyházban. (…) Mielőtt nekiindul, igyekszik mindig jól megcélozni az irányt.

Henri de Lubac