Heti gondolat archívum - 2022. nov. 14.

2022. 11. 14.

Engedékeny vagy irgalmas?

Méltán képmutatók közé számítják (azt a pásztort), aki a fegyelem külszíne alatt a lelkek szolgálatát uralkodással cseréli föl. De még súlyosabb a vétek, ha az izgatja, hogyan alkalmazkodjon a gonoszokhoz, ahelyett hogy szigorú lenne a fegyelemben. (…)

Tehát szükséges, hogy midőn a javítandó bűn sebét az alattvalókban bekötözik, az gondos mérséklettel történjék, és az elöljáró úgy gyakorolja a vétkesekkel szemben a fegyelmezés kötelességét, hogy irgalmasság érzületéről se feledkezzék meg. Legyen gondja rá a lelkipásztornak, hogy alattvalóit megértve anyja, figyelmezése által pedig atyja legyen. Éspedig – figyelmes körültekintéssel – úgy, hogy ne legyen se az ítélkezés szigorú, se a megértés erőtlen.(…) Ugyanis a fegyelem és az irgalom elvesztik tekintélyüket, ha egyiket a másik nélkül gyakorolják.

Nagy Szent Gergely pápa