Heti gondolat archívum - 2022. augusztus 22.

2022. 08. 22.

Meghallgatás és párbeszéd

A közösségi Egyház alapeszménye, amelyet a II. Vatikáni Zsinat, majd a Tanítóhivatal azt követő dokumentumai megerősítenek – és amely megfelel az új igényeknek – , joggal lelkesíti különösen a fiatal papokat.

Ugyanakkor nem kevés nehézségeket okoz, mert azt kéri, hogy ne csak a püspökökkel és a paptestvérekkel dolgozzon egységben, hanem a laikusokkal is. A velük folytatott párbeszéd viszont megkívánja a paptól, hogy képes legyen figyelmesen meghallgatni. Ez nem könnyű, mivel hiányzik a párbeszédre való képzés és a párbeszéd hagyománya.

Ezzel kapcsolatban gazdag tapasztalattal rendelkezem, mivel az üldözés ideje alatt, mikor a kormány eltiltott a papi szolgálat gyakorlásától, illegális laikus csoportokban éltem, melyet laikusok vezettek, ugyanis ha esetleg én vagyok a vezető, az politikai szempontból veszélyesebb lett volna. Ez „rákényszerített”, hogy megtanuljam a párbeszédet, és fölfedezzem annak döntő fontosságát a közösség építésében.

Miloslav Vlk bíboros