Heti gondolat archívum - 2023. december 11.

2023. 12. 11.

Az áldozat új értelme

Jézus halálának áldozatként való értelmezése egyre nagyobb jelentőséget kapott a hitben, elengedhetetlennek bizonyult ahhoz, hogy kifejezze ennek az eseménynek mély értékét. Közben, ahogy a teológia átelmélkedte ezt a titkot, világossá vált az is, hogy ez az értelmezés az áldozatról való felfogásunk teljes újragondolását is szükségessé teszi. Az állatok vérével végzett rituális ceremónia helyett az emberi történelemnek olyan megdöbbentően valós eseménye zajlott, amelyben Jézus teljes emberségével elkötelezte magát: engedelmeskedett Istennek, és odaajándékozta önmagát testvéreiért, egészen a halálig.

Ebben az „áldozatban” nem egy erre szánt állatot „szenteltek” rituálisan Istennek, hanem maga az ember az, aki átalakult Jézusban. És ez több szempontból is igaz: az ember Istennel való kapcsolata dicsőséges módon új szintre emelkedett, ugyanakkor új képességet kapott ara is, hogy közösségre lépjen embertársaival. Így valósult meg az Új Szövetség.

Albert Vanhoye