Heti gondolat archívum - 2023. január 9.

2023. 01. 09.

Szabadság önmagunktól

Az engedelmesség: szegénység, szabadság önmagunktól. Azt mondják, hogy ez a legnehezebb, hiszen olyasmiről vagy valakiről lemondani, amely vagy aki rajtunk „kívül” van, nem annyira nehéz, viszont önmagunkról lemondani, az bizony keménynek látszik.

Talán azért van így, mert nem fogtuk föl, mennyire szükséges és építő ez a lemondás: mert a legerősebb kötelékek, melyek szabadságunkat akadályozzák, éppen az önmagunkhoz való ragaszkodásból származnak. Mert mint teremtmények hajlamosak vagyunk önmagunkat másokkal szemben előtérbe helyezni, míg az élet törvénye éppen önmagunk megtagadását jelenti, azért, hogy igent mondjunk a másikra.(…)

Végeredményben mi az engedelmesség? Tökéletes szeretet. Amikor teljesen szeretet vagy, (…) már nem a magad akaratát teszed, hanem a másikét, nem a saját személyes elgondolásodat választod, hanem megpróbálod a másik kezdeményezését kibontakoztatni. Ha pedig az, aki melletted van vagy veled él, ugyanígy tesz, akkor ebben a szeretet-cserében jelen van a Szeretet.

Ekkor már nem a te kezdeményezésed vagy a másiké, nem a te akaratod vagy az övé valósul meg, hanem Isten akarata.

Silvano Cola