Heti gondolat archívum - 2022. július 11.

2022. 07. 11.

Az ökumenikus mozgalom lelke

Nem létezik igazi ökumenizmus a szív megtérése nélkül. (…) Ezért ki kell esdenünk a Szentlélektől az őszinte önmegtagadás, az alázatosság, a szelíd szolgálat és a testvérek iránti nagylelkűség kegyelmét.

Az egység ellen elkövetett bűnökre is áll Szent János tanúsága: „Ha azt állítjuk, hogy nem vétkeztünk, hazuggá tesszük őt, és tanítása hiányzik belőlünk.” (1Jn 1,10) Alázatosan kérünk tehát bocsánatot Istentől és különvált testvéreinktől is, miként mi is megbocsátunk az ellenünk vétkezőknek.

Gondolja meg minden Krisztus-hívő, hogy annál jobban előmozdítja, sőt éli is a keresztények egységét, minél maradéktalanabbul törekszik evangéliumi életre.

E szívbéli megtérést és életszentséget a keresztények egységéért mondott magán- és nyilvános könyörgésekkel együtt az egész ökumenikus mozgalom lelkének kell tekinteni, és jogosan nevezhető lelki ökumenizmusnak is.

II. Vatikáni Zsinat