Heti gondolat archívum - 2022. április 18.

2022. 04. 18.

Az új emberiség jele

Amennyire igaz az, hogy az Egyháznak intézményes formát kell öltenie, és hogy hierarchikus felépítésű közösség, éppen annyira szükséges, hogy egyúttal szentháromságos közösségnek is tekintsük és így éljük meg. (…)

Így az Egyház annak az új emberiségnek a kezdete, (…) amely szeretetével új típusú együttélésre törekszik. Azzal a szeretettel, melynek kiindulópontja teljes mértékben a megbocsátás és a minden ember iránt megnyilvánuló szeretet komolyan vétele, beleértve az ellenséget is.(vö.Mt 5,44)

Ezzel pedig, alapjaiban véve a szentháromságos kapcsolat jellegzetességeit vázoltuk le. Hiszen a szentháromságos kommunikáció gyökeresen új minősége abban áll, hogy kiengesztelődében élünk egymással, megszabadulunk a többiekről kimondott ítéleteinktől, föladjuk egyéni aggodalmainkat, és kapcsolatba lépünk hozzánk közeli és távoli emberekkel. Az egyház azért létezik, hogy benne olyan teret találjunk, ahol a hegyi beszédben foglaltak szerint alakíthatjuk kapcsolatainkat.

Az Egyház tehát az a hely, ahol Isten működik, mert olyan emberek vannak benne jelen, akik úgy élnek és alkotnak egységet az Ő nevében, hogy ezáltal megjelenítsék a szentháromságos Isten valóságát és a közöttük jelen levő Úr bekapcsolhassa életüket Isten életébe.

Klaus Hemmerle püspök