Heti gondolat archívum - 2022. március 14.

2022. 03. 14.

A felvirágzás évszázada

Ellentmondásnak tűnhet, de a nehéz, küzdelmes, szekularizált XX. században újra felvirágzott a kereszténység, mégpedig épp a nehéz helyzetekben. Akkor virágzott fel újra, amikor a jólétben úgy tűnt, már nincs is szükség a hitre. Ennek a szép és szörnyű évszázadnak nagy szüksége volt az Evangéliumra és a szeretetre.

Hogyan jött el a felvirágzás? Gyakran a szegénységben és számtalan fájdalmas megpróbáltatásban. Felvillant az Egyház szentségi és lelki arca. (…)

Az Istentől eltávolodott világban kivirágzott az Egyház életének karizmatikus arca, éspedig a mozgalmak és új közösségek révén. (…)

Bizonyos, hogy egy családban minden új tag érkezése és felnevelése nehézségeket, feszültségeket is szül. Ám (…) ez a karizmatikus időszak az Egyház szövetének megújulásához vezetett, egyre gazdagabb és teljesebb módon, s ezáltal gyarapodhatott a család és növekedett a szeretet. (…)

Az Egyház együttérzéssel kíséri figyelemmel a világot, amely úgy tűnik, eltávolodott Istentől. A hétköznapi, de az apostolkodás karizmájában elkötelezett keresztény szavaikkal, tanúságtételükkel, viselkedésükkel lépnek be a világ életének mindennapjaiba.

Andrea Riccardi